Meet and Code powraca już po raz piąty! Lokalne organizacje pozarządowe mogą przysyłać swoje pomysły od 1 czerwca
#meetandcode2021 #codeEU
13.05.2021
Meet and Code 2021 powraca w nowym, piątym wydaniu! Rejestracja rozpoczyna się 1 czerwca - od tego dnia lokalne organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o granty w wysokości do 500 euro, przesyłając swoje pomysły na wydarzenia dotyczące programowania dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 24 lat.
Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że 44% Europejczyków nie posiada podstawowych cyfrowych umiejętności. W przyszłości będzie ich wymagać 9 na 10 zawodów, zatem istnieje możliwość, że Europa stanie w obliczu cyfrowego kryzysu.
Działalność Meet and Code w 2017 roku, zapoczątkowała chęć szerzenia alfabetyzacji cyfrowej. Naszym celem stało się krzewienie zainteresowania światem technologii i programowania oraz zachęcanie młodzieży do kształtowania swojej cyfrowej przyszłości. Kilka lat później, podczas pandemii koronawirusa, Meet and Code wirtualnie łączy i angażuje młodzież z bliska i daleka.
Meet and Code zbiega się z październikowym EU Code Week i wesprzemy tę inicjatywę wydarzeniami dotyczącymi programowania. "Od niepamiętnych czasów ludzie tworzyli przy użyciu kamienia, żelaza, papieru i ołówka. Dziś żyjemy w czasach, w których możemy formować świat za pomocą programowania. Chcemy, aby podczas Code Week każdy miał możliwość odkrycia programowania i zabawy z nim” mówi Alessandro Bogliolo, Koordynator Ambasadorów EU Code Week.
Mając na uwadze zbieżność Meet and Code z Europejskim Tygodniem Kodowania, Fabrizia Benini (Deputy Director of Digital Transformation Komisji Europejskiej) opowiada dalej: “W październiku EU Code Week znów uczci kreatywność, innowacje i myślenie analityczne oraz przybliży programowanie milionom młodych ludzi z Europy i spoza niej. W szczególności skupimy się na dotarciu do szkół. Aby inspirować jak najwięcej młodych ludzi, EU Code Week współpracuje ze znanymi organizacjami takimi jak Meet and Code.”
Oto pięć sposobów, na które cyfrowo zaawansowane młode pokolenie może kształtować przyszłość Europy
Cyfrowe technologie są naszą codziennością - wkraczają do europejskich szkół i klas, transformując je. Dzieci potrzebują cyfrowych umiejętności by być gotowe na przyszłość. XXI wiek skupia się wokół technologii informacyjnych, takich jak Sztuczna Inteligencja (AI), Wirtualna Rzeczywistość (VR), Blockchain, Internet Rzeczy (IoT) oraz Robotyka. Programowanie to jeden ze sposobów zapoznania młodzieży z tematami z kategorii STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics), już od najmłodszych lat, tak by mogły rozwijać umiejętności i spełniać zawodowe oraz osobiste aspiracje.
1. Praca z kodem uczy dzieci podstaw programowania oraz logiki. Głównym założeniem zajęć z programowania dla dzieci jest nauka dzielenia zadań na mniejsze elemety i tworzenia kompleksowych rozwiązań. Kodowanie poprawia skupienie, a także rozwija myślenie analityczne.
2. Programowanie przygotowuje najmłodszych na coraz bardziej nasyconą technologią przyszłość. Wiele stanowisk pracy wymaga zroumienia ograniczeń i możliwości programowania, od design'u, przez e-commerce, architekturę i danetykę.
3. W świecie, który nieustannie wymaga od nas przystosowywania się do nowych technologii i cyfrowych innowacji, programowanie gwarantuje rozwój cennych umiejętności oraz pewności siebie.
4. Dzieci, które uczą się programowania będą lepiej rozumiały otaczającą je rzeczywistość, ponieważ korzystamy z kodowania w życiu codziennym.
5. Język kodu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Jeśli dziecko nauczy się myślenia analitycznego oraz dobrych wzorców podczas nauki kodowania, będzie w stanie nauczyć się składni każdego języka programowania.
Dołącz do Meet and Code oraz naszych partnerów i współzałożycieli SAP, Haus des Stiftens gGmbH, TechSoup Europe (wraz z oddziałami TechSoup z odpowiednich krajów partnerskich) w obchodach 5 lat programowania zmian! W 2020 roku, German Federal Ministry of the Interior, Building and Community (BMI) dołączył do nas w roli europejskiego partnera, a Haus des Stiftens gGmbH wciąż jest odpowiedzialny za inicjatywę.
Jak wiemy, programowanie to jedno z wielu cyfrowych narzędzi, które pomagają zmieniać świat. Zainspirowaliśmy cię? Zatem nie wahaj się i wyślij nam swój pomysł - rejestracja rozpoczyna się 1 czerwca. Aby dowiedzieć się więcej o inicjatywie Meet and Code lub ubiegać się o dofinansowanie na wydarzenie odwiedź www.meet-and-code.org lub połącz się z nami na Instagramie, Twitterze i Facebook'u używając hashtagów: #SAP4Good #meetandcode oraz #codeEU.