Newsletter

Meet and Code 2021 začína!

Vaše nápady môžu zmeniť svet. Pripojte sa k iniciatíve Meet and Code a staňte sa súčasťou tejto zmeny. Pripojte sa teraz!

#meetandcode #meetandcode2021
01.06.2021

Od 1. júna 2021 pozýva iniciatíva Meet and Code neziskové organizácie a občianske združenia z celej Európy, aby požiadali o mikrogranty na organizovanie podujatí, ktoré zvyšujú záujem mladých Európanov o kódovanie a ich prístup k digitálnym zručnostiam. Za posledné 4 roky sa takmer 178 000 mladých ľudí zúčastnilo okolo 4 300 programovacích podujatí po celej Európe.

Cieľom iniciatívy Meet and Code je pomôcť vybudovať svet, v ktorom získa každý mladý Európan digitálne zručnosti potrebné na formovanie jeho vlastnej budúcnosti. Iniciatíva Meet and Code už piaty rok pozýva občianske združenia a neziskové organizácie z celej Európy, aby navrhli svoje kódovacie podujatia pre deti a mladých ľudí vo veku od 8 do 24 rokov.
Organizácie z 35 krajín sa môžu prihlásiť online na adrese www.meet-and-code.org v termíne od 1. júna do 8. septembra 2021. Každý schválený návrh na podujatie získa grant do výšky 500 € (na Slovensku vo výške 400 €).

V rámci 5. ročníka sa iniciatíva Meet and Code vracia do rovnakých 35 krajín ako minulý rok. Neziskové organizácie z týchto krajín sa budú môcť zapojiť a požiadať o udelenie grantu:
Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Kazachstan, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Ukrajina a Veľká Británia.

Meet and Code 2021 bude iba online
Pre zaistenie najvyššej možnej úrovne bezpečnosti bude aj ročník 2021 prebiehať virtuálne. Nerobte si starosti, minulý rok sa ukázalo, že ani pripojenie k internetu vám nezabránilo prísť s úžasnými nápadmi na online podujatia. Ak potrebujete inšpiráciu, pozrite si príbehy víťazných podujatí ročníka Meet a Code 2020.
Môžete si tiež pozrieť Knižnicu inšpirácií alebo príručku „Ako pripraviť online podujatie Meet and Code“.

ČASOVÝ HARMONOGRAM ROČNÍKA 2021
Predkladanie návrhov na podujatia: 1. jún – 8. september 2021
Realizácia podujatí: 1. september – 31. október 2021

Podujatia iniciatívy Meet and Code sa realizujú súbežne s Európskym týždňom programovania, ktorý sa tento rok koná od 9. do 24. októbra 2021.

Súťaž Meet and Code Award
Iniciatíva Meet and Code nie je len o kódovaní. Programovanie je však jedným z nástrojov, ktoré môžu pomôcť zmeniť svet.
Veríme, že iba rozmanitý a inkluzívny svet môže zabezpečiť našu budúcnosť, a preto sa snažíme inšpirovať mladú generáciu, aby urobila všetko pre to, aby mohla žiť vo svete s rovnakými príležitosťami a ocenením. Bojujeme s rodovými stereotypmi a rodovými rozdielmi v IT a programovaní. Vzdelávame o zmene podnebia, znečistení ovzdušia a obnoviteľnej energii. Záleží nám na miestnych komunitách, našich domovoch a štvrtiach. A nakoniec, tieto zmeny chceme realizovať v rámci celej Európy. Spolupracujeme s cieľom dosiahnuť najvyššie ciele.

Cena Meet and Code Award vyzdvihuje najúspešnejšie nápady na podujatia. Cieľom je oceniť najkreatívnejšie a najinovatívnejšie podujatia a nápady, ktoré vytvorili neziskové organizácie, aby deti a mladí ľudia mohli byť nadšení z programovania. Výhercovia v každej súťažnej kategórii dostávajú finančnú odmenu 2 000 €.

Súťažné podujatia budú akceptované v nasledujúcich piatich kategóriách: Dievčatá v IT (Girls do IT!), Rôznorodosť (Diversity), Komunita (Community), Kódovanie pre planétu (Code for the Planet) a Kódovanie pre Európu (Code for Europe).

Čo je nové v tomto roku
Svoje návrhy podujatí do súťaže Award nemusíte odovzdávať hneď na začiatku procesu registrácie. V roku 2021 sa až po realizácii vášho podujatia môžete rozhodnúť, či chcete svoj nápad predložiť do súťaže alebo nie. Dúfame, že zníženie počtu formalít na začiatku sa tento rok ukáže ako prospešná zmena pre všetky zapojené organizácie.

Prihláste sa už teraz!
Deadline pre vaše návrhy: 8. september 2021


Viac informácií o podmienkach účasti si prečítajte tu.