W 2022 roku Amazon rozszerza współpracę z Meet and Code: Barbara Krystosiak, starsza menadżerka ds. relacji ze społecznościami z Amazon odpowiada na nasze pytania.
amazon
08.09.2022
Po sukcesie minionej edycji Meet and Code i wsparciu rozwoju umiejętności cyfrowych dzieci i młodzieży w innych krajach Europy z dumą ogłaszamy, że Amazon dołącza do grona partnerów lokalnych w Polsce. Ta współpraca pozwoli nam na organizację większej liczby wydarzeń dla jeszcze większej liczby uczestników, wspomagając ich w podróży ku cyfrowej przyszłości.
Do tej pory Amazon uruchomił w Polsce prawie 100 Kindlotek — multimedialnych przestrzeni w szkołach, domach kultury i bibliotekach wyposażonych w narzędzia i książki promujące czytelnictwo, umiejętności STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics — nauka, technika, inżynieria, matematyka) oraz możliwości zdobywania wiedzy i kompetencji cyfrowych. Celem firmy jest zachęcanie młodych ludzi do odkrywania świata programowania i kodowania, poszerzanie ich zainteresowań oraz możliwości zawodowych w przyszłości.
Dowiedz się więcej o partnerstwie Amazon z Meet and Code w Polsce w naszym wywiadzie z Barbarą Krystosiak. Do Amazon dołączyła w 2016 roku, rozwijała się w obszarze Human Resources i Employee Relations, a od lutego 2022 roku objęła funkcję starszej menedżerki Amazon ds. relacji ze społecznościami, gdzie jest odpowiedzialna za współpracę z III sektorem. Poprzez darowizny finansowe i rzeczowe wspiera wiele projektów społecznych, koordynuje wolontariat pracowniczy, a także program edukacyjny Kindloteka.
Jaki jest cel Amazon we współpracy z Meet and Code?
Chcemy wspierać projekty i inicjatywy technologiczne w całej Polsce. Zależy nam nie tylko na dużych miastach, ale także tych bardziej wykluczonych technologicznie częściach kraju. Wszystko po to, aby każde dziecko, nastolatek i młoda osoba, niezależnie od pochodzenia, miała dostęp edukacji STEM i rozwijania kompetencji cyfrowych. Naszym celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do zdobywania nowych umiejętności, aby mogli kształtować swoją przyszłość na coraz bardziej zdigitalizowanym rynku pracy. Partnerstwo z Meet and Code pozwala nam tego dokonać.
Jak ten projekt przyczyni się do zaangażowania Amazon w promocję edukacji STEM w Polsce?
Amazon utworzył w Polsce prawie 100 Kindlotek - multimedialnych przestrzeni wyposażonych w narzędzia i książki do realizacji zajęć edukacyjnych opartych na metodologii STEM, takich jak programowanie, warsztaty z robotyki, majsterkowanie, tworzenie muzyki czy eksperymenty naukowe. W wyspecjalizowanych Kindlotekach STEM członkowie lokalnych społeczności mogą bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach STEM. Wspieramy również uczniów ze specjalnymi potrzebami, organizując spotkania dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących. Zależy nam również na dzieleniu się wiedzą - nasza biblioteka lekcji online jest dostępna na kanale YouTube Amazon Polska.
Wierzymy, że razem możemy wspierać jeszcze więcej dzieci w zdobywaniu nowych umiejętności cyfrowych. Chcielibyśmy, aby każdy niezależnie od pochodzenia, zainteresowań i możliwości życiowych miał na to szansę.
Czego nie możecie doczekać się w obecnej edycji Meet and Code?
Bardzo cieszy mnie fakt, że Meet and Code jest tak inkluzywny i możemy wesprzeć organizację wydarzeń związanych z kodowaniem nawet w najbardziej odległych miejscach w Polsce. Z niecierpliwością czekam na kreatywne wydarzenia Meet and Code, dzięki którym jeszcze więcej młodych ludzi w kraju zdobędzie umiejętności i wiedzę dające im więcej szans na znalezienie wymarzonej pracy w coraz bardziej cyfrowym świecie.
Jak współpraca Amazon będzie rozwijać się z Meet and Code w przyszłości?
Jestem bardzo zadowolona, że jako Amazon rozszerzyliśmy naszą współpracę z Meet and Code i wspieramy wydarzenia organizowane w Polsce. Mam nadzieję, że w przyszłości wspólnie stworzymy jeszcze więcej możliwości dla młodzieży z ograniczonym dostępem do nauki kodowania i programowania.
Chcemy, aby nasza współpraca przyczyniła się do stworzenia i wzmocnienia poczucia wspólnoty wśród młodych talentów cyfrowych z różnych części kraju, o zróżnicowanym pochodzeniu, zainteresowaniach i pasjach. Zależy nam również, by inkluzywność stała się normą w branży technologicznej, a programowanie było potężnym narzędziem zachęcającym dzieci i młodzież do większej cyfrowej integracji.